Konferencja Nowe „wersje starego”

Konferencja „Nowe wersje starego. O tradycyjnym folklorze we współczesnym wydaniu”

W dniach 9–10 kwietnia 2015 r. w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja studencko-doktorancko-ekspercka pt. Nowe wersje starego. O tradycyjnym folklorze we współczesnym wydaniu. Fundacja na rzecz Kultury Słowiańskiej „Watra” była współorganizatorem tego wydarzenia.

Podczas dwóch dni obrad konferencyjnych wysłuchaliśmy 32 referatów, uporządkowanych w 10 sesji tematycznych. Zaprezentowane zostały tematy dotyczące zmian, z jakimi mamy do czynienia w kontekście zachowania i kontynuacji folkloru i tradycji ludowych, nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie. Usłyszeliśmy o przemianach i nowych formach folkloru w kontekście tradycyjnych zwyczajów obrzędowych, wzornictwa, promocji i marketingu oraz muzyki, która okazała się najpopularniejszą tematyką konferencji i której poświęcone zostały aż trzy sesje. Nie zabrakło także tematyki omawiającej istnienie tradycyjnego folkloru w popkulturze.

Konferencja wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród studentów i doktorantów z całej Polski. Gościliśmy prelegentów z uniwersytetów w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Kielcach i innych. Miłym zaskoczeniem był udział ekspertów, jak dyrektorka ośrodka kultury w Łowiczu opowiadająca o utowarowieniu kultury łowickiej.

Mamy nadzieję, iż zorganizowana przez nas konferencja to początek działalności naszej Fundacji również na gruncie badawczym, co wiąże się bezpośrednio z promowaniem i upowszechnianiem wiedzy o kulturze tradycyjnej.

Po konferencji planowane jest wydanie publikacji internetowej. O wydawnictwie, planowanym na koniec 2015 roku, niezwłocznie poinformujemy.

Reklamy

About Watra

Słowianowierca (Slavic Faith)/Slavic Ethnical Culture/Traditions Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Watra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: