Kilka słów o święcie Welesa

Świętujemy dzień, w którym Weles chodzi po domach obdarzając ludzi bogactwem i płodnością. Należy go odpowiednio przyjąć, ugościć oraz wziąć z jego ubrania garstkę słomy, by zapewnić sobie dostatek i szczęście w nadchodzącym roku. Gościmy również inne zwierzęta, które przynoszą urodzaj, je również trzeba przyjąć datkami. Składając mu ofiary, możemy poprosić o bogactwo, płodność, mądrość czy też wiedzę o tym, co niewidoczne.

Świętujemy też czas spotkania zimy i wiosny. By obudzić ziemię i rośliny, wykonujemy pewne czynności magiczne – ogrzewamy ją ogniem, polewamy wodą, pobudzamy ziarna roślin do ruchu. Pomagamy też odegnać zimę hałasem, rytualnym uśmiercaniem.

Kojarzymy też pary wśród młodych ludzi, każąc tych, którzy nie dostąpili jeszcze do stanu małżeńskiego. Robiąc to, pomagamy zachować naturalny ład świata, wspomagamy płodność ludzką.

Pamiętajmy, że wszelkie zabiegi, które wykonujemy, mają przynieść płodność i urodzaj ludziom, zwierzętom i roślinom. Wszędzie tam, gdzie pojawia się słoma, ma ona charakter właśnie wspomagający płodność. Tam, gdzie pojawia się futro, przynosi ono urodzaj i bogactwo (pamiętajmy, że w tradycyjnym świecie płodność zwierząt i urodzaj pól równało się z bogactwem gospodarza).

Reklamy

About Watra

Słowianowierca (Slavic Faith)/Slavic Ethnical Culture/Traditions Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Watra

2 responses to “Kilka słów o święcie Welesa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: