Artykuł o Watrze

http://europeanwolf.unblog.fr/2012/09/01/watra-bogowie-slowian/

 

prezentujemy Państwu artykuł z francuskiego bloga podejmującego zagadnienia związane ze współczesnymi ruchami Rodzimowierczymi w Europie. Tekst przetłumaczony na Język Polski

 

WATRA jest polską organizacją z Wrocławia, której celem jest ochrona pierwotnej wiary Słowian, uzyskanie jej akceptacji przez władze oraz odkrywanie korzeni religii na wschodzie.
Dzięki kultywowaniu dorocznych rytuałów związek tworzy organizacyjną ochronę zapewniającą przetrwanie pogaństwa w Polsce. Wraz z liczbą członków i uczestników, organizacja rośnie podobnie jak zbliżone w największych państwach słowiańskich – Rosji, na Ukrainie, w Słowacji, Serbii, Białorusi, Słowenii, Czechach…

Wśród wielu projektów, w środowisku WATRY m.in. napisano dwie książki na temat bogów, starożytnej codzienności i o samych Słowianach. Autorem pierwszej, zatytułowanej „Rodzima religia i filozofia”, jest Rafał Merski, założyciel i kapłan organizacji. Drugą – „Bogowie Slowian (Słowianie i pogaństwo)” napisał Wiesław Jagodzik, członek Polonii francuskiej i członek Watry. Ta książka powstała w języku francuskim, by zapoznać resztę Europy z często nieznaną tam religią i tym samym przyczynić się do akceptacji Watry, bogów Slavii, także uzupełnić wiedzę o kilka zagadnień dotyczących tego panteonu.

Książka, która wkrótce będzie dostępna w języku polskim i angielskim, porusza różnorodne zagadnienia jak: kolebka Słowian i historia ich pojawienia się w dziejach w świetle wczesnych kronik, bogowie, stworzenie wszechświata i ziemi, różne rytuały dotyczące życia człowieka oraz rytuały doroczne, święte miejsca, współczesne pogaństwo.
Książka ta jest niezbędna dla poznania ludu [Słowian? Pogan?] i jego przekonań.

Bogowie Słowian – książka poświęcona praktykom [rytuałom?] na wschodzie, Słowianom i ich Bogom. W świecie, w którym następuje inflacja wartości, ponownie przypominamy je z dumą. Niech pogańskie bóstwa różnych narodów słowiańskich zajmą miejsce, na które zasługują i wskrzeszą zbyt długo marginalizowany związek z naturą.

Poprzez te prace WATRA pragnie rozbudzić wierzenia przytłumione przez ponad tysiąc lat chrześcijaństwa, zebrać znacznie więcej ludzi wokół świętego ognia i bogów; przypomnieć im o ich tożsamości i o posiadaniu wspaniałej spuścizny przodków.
Pozostałe, mniejsze projekty, to rozwój organizacyjny, zakup posągów, starania o miejsca potrzebne dla przeprowadzania rytuałów, również kontakt z otoczeniem i prezentacja historii, korzeni, itp.

Reklamy

About Watra

Słowianowierca (Slavic Faith)/Slavic Ethnical Culture/Traditions Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Watra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: